„Nie czekaj. Czas nigdy nie będzie właściwy”. Działalność KGW Jagodzianki w Jezierzanach jest imponująca

 „Nie czekaj. Czas nigdy nie będzie właściwy”.  Działalność KGW Jagodzianki w Jezierzanach jest imponująca

Koło Gospodyń Wiejskich  w Jezierzanach  istniało już  dawniej, jeszcze w czasach PRL , jednak nie było zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mieszkańcy  wsi spotykali się i urządzali różne imprezy i potańcówki z własnych funduszy i własnymi siłami. Były one finansowane ze spontanicznych składek pieniężnych  lub   artykułów spożywczych. Kiedy w 2018 r. pojawiło się  realne  wsparcie ze strony  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  oraz z regionalnej  Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, mieszkanka Jezierzan – pani Ludwika Manuszewska zaczęła namawiać mieszkańców Jezierzan do założenia koła gospodyń wiejskich  i organizować grupę ludzi do aktywności społecznej dla własnej satysfakcji.

fot. z archiwum KGW Jagodzianki w Jezierzanach

Pani Ludwika Manuszewska wymyśliła też sympatyczną nazwę „ Jagodzianki”, która swoje źródło ma w jej mistrzowskim wypiekaniu bułeczek drożdżowych nadziewanych lipcowymi jagodami. Ten zapach i niepowtarzalny smak jest nie do zapomnienia. Tak więc impulsem do założenia Koła była korzystna  sytuacja w strukturach państwowych, mająca na celu wsparcie działań społecznych kobiet i rodzin mieszkających na wsi oraz pani Ludwika, której  we właściwym momencie „chciało się chcieć.”

KGW „Jagodzianki „ w Jezierzanach istnieje oficjalnie od 8 sierpnia 2019r. To dość młode koło. Obecnie zapisanych jest ponad 40 członkiń i członków. To w większości osoby w wieku 40+ ,  to także młode seniorki i seniorzy, którzy są tzw.  nabytkiem wsi, pochodzący z miast i wybierający wieś, jako miejsce swojej emerytury. Mają więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań czy pasji, chcą angażować się w życie społeczne i po prostu czynić dobro wokół siebie.

- Oczywiście  promujemy działania naszego koła i systematycznie zapraszamy wszystkich mieszkańców (i to nie tylko naszej wsi, a  taką możliwość daje ustawodawca) do uczestnictwa w naszej organizacji. W kole działają także  mężczyźni, którzy chętnie działają na różnych polach, stanowią tzw. dział techniczny, ale także prowadzą zajęcia sportowe czy z zakresu kulinariów.  W kole jest zdecydowanie przewaga osób starszych. Borykamy się, jak większość kół w Polsce, z brakiem ludzi młodych. Dlaczego? Pierwszym powodem jest znaczna odległość od miast, w których istnieją szkoły średnie czy wyższe. Młodzież  i młodzi dorośli albo mieszkają poza miejscem stałego zamieszkania albo dojeżdżają do ośrodków edukacyjnych. To skraca czas pobytu na wsi li tylko do weekendów lub  do wieczorów, które trzeba poświecić na pomoc w domu, naukę lub po prostu swoje życie. Bycie członkinią czy członkiem  wymaga zaangażowania się w różne działania, akcje i imprezy, a to „zabiera” i tak już okrojony czas własny. Jak to zmienić ? Póki co szukamy odpowiedzi w środowiskach społeczników. - mówiła nam Marta Choroszczyńska z KGW Jagodzianki.

fot. z archiwum KGW Jagodzianki w Jezierzanach

Działalność kół gospodyń wiejskich określa ogólnopolski statut wzorcowy, w którym są  zapisy ogólne, ale też istnieją bardziej szczegółowe. Każde nowo założone koło może wprowadzać zmiany statucie wzorcowym  lub modyfikacje zgodnie z własnymi pomysłami na kierunek działań społecznych. KGW "Jagodzianki" przede wszystkim chce animować działania prospołeczne, kulturalne, sportowe i odkrywać nowe pasje swoich członkiń i członków. Stąd pomysły na różnorakie projekty , których elementami są wyjazdy do teatru, muzeum, poznawanie historii regionu – Pomorza Zachodniego, architektury czy aranżacji wnętrz.

- Prowadzimy warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, prozdrowotne. Uczestniczymy w warsztatach  doskonalenia wiedzy i umiejętności z zakresu komunikacji i wystąpień publicznych, zarzadzania zmianą oraz budowania partnerstw i współpracy. Chcemy budzić drzemiące w każdej/każdym z nas różne możliwości i odkrywać  nowe talenty. Chcemy się uczyć i rozwijać jako organizacja i jako indywidualne osoby. Co nas  najbardziej motywuje do działania? Ach, to proste… do działania na rzecz koła, wsi i Gminy najbardziej motywuje uznanie naszych wysiłków i wkładu  w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, dobre słowo i życzliwość innych. Niezmiernie cieszymy się, kiedy nasze projekty, pomysły  spotykają się z pozytywnym odzewem i również sprawiają radość innym współmieszkańcom. Motywują także podziękowania, uśmiechy dzieci i wyrazy uznania dorosłych, którzy korzystają z naszych projektów , środków finansowych pozyskiwanych, np. z ARiMR-u , Gminy Postomino,  CKiS -u czy Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspierają  nas też inne organizacje pozarządowe, takie jak:  Pracownia Pozarządowa z Koszalina, Fundacja Batorego z Warszawy, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje ze Słupska czy  Ośrodek  Wsparcia Ekonomii Społecznej z Koszalina. To od nich otrzymujemy wiele ciepłych słów i pomoc rzeczowa lub  finansową na pomysły i realizacje naszych marzeń i planów. - dodaje Marta Choroszczyńska

Jedną z ciekawych inicjatyw jakie zrealizowało KGW "Jagodzianki" był zrealizowany w roku 2022 projekt „Bądź jak Iga Światek! Bądź jak Elina Svitolina!  To za ten projekt Gospodynie otrzymały w  roku 2023 podziękowanie od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, czyli   za wkład w rozwój  województwa zachodniopomorskiego. Panie odebrały  9 grudnia 2023r. piękny dyplom na uroczystej gali  Zachodniopomorskiego  Forum NGO 2023 w Kołobrzegu. W ramach nagrodzonego projektu zorganizowały naukę gry w tenisa ziemnego dla trzech grup wiekowych ( dzieci, młodzież i dorośli). Zakupiły maszynę do naciągania rakiet tenisowych GAMMA X-STRINGER X-6FC, 5 ławek dla „tenisistów” oraz 30 pamiątkowych medali i dyplomów. Projekt trwał prawie 2 miesiące wakacyjne i przyczynił się do utrwalania sportowego stylu życia. Wszystkie zajęcia tenisowe  prowadzone były w ramach wolontariatu.

- Inne ważne wg nas  inicjatywy  to realizacje takich  projektów  jak: Życie to jest teatr (…), Szczecin w 24h, Wieś z kultura w tle. Zorganizowaliśmy we współpracy z Pracownia Pozarządową kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a  z Zachodniopomorską Akademią Kompetencji Komputerowych  w Szczecinie i firmą z Ustki kurs komputerowy  dla osób podnoszących swoje kompetencje w tym zakresie. Kursy ukończyło 20 osób z terenu gminy, a ich nabyte umiejętności zostały poświadczone certyfikatem , również w języku angielskim. Każda inicjatywa  naszych członkiń i członków, która ma na celu poszerzenie pola własnego widzenia świata  i pogłębienie umiejętności jest dla nas cenna i warta działania. Bierzemy także udział w wielu konkursach , gminnych,  wojewódzkich i ogólnopolskich. W II Pokazie stołów wigilijnych w Gninie Postomino zdobyliśmy I miejsce, otrzymujemy liczne wyróżnienia i dyplomy również za aktywny udział w imprezach społecznych, np. takich jak Akcja Masz Głos.- mówi Marta Choroszczyńska.


Wizją KGW "Jagodzianki" w Jezierzanach jest wieś otwarta, współpracująca, zaangażowana w sprawy własnego rozwoju, oparta na dobrych kontaktach sąsiedzkich i wzajemnym szacunku oraz ludzkiej życzliwości. Panie i Panowie starają się, aby ich działania trafiały do wszystkich współmieszkańców, ale chcą też działać wespół. Efektem takiego myślenia było wsparcie Sołectwa  Jezierzany w przygotowaniu otwarcia  nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej, które polegało na pomocy w pracach organizacyjnych, porządkowych i kulinarnych. Innym przykładem jest współpraca z członkami Rady Sołeckiej i wspólne   napisanie  projektu, tzw. Grant Sołecki, a jego efektem było pozyskanie  środków  na materiał budowlany i wybudowanie altany  wiejskiej, która stanęła na placu za budynkiem świetlicy.

- Oczywiście do sukcesu przyczynili się także  pracownicy naszej Nadmorskiej  Gminy Postomino. Zawsze zapraszamy do działań, które organizujemy jako KGW Jagodzianki.  Kto chce ,ten  korzysta i chwali sposób spędzania czasu wolnego wg pomysłu Jagodzianek. Najczęściej informacje o tego typu przedsięwzięciach   zamieszczamy na naszej stronie na portalu FB , na tablicy ogłoszeń we wsi, która w tym roku stanęła obok już istniejącej, tzw. sołeckiej. Chcemy działać w różnych sferach  i organizować przedsięwzięcia dla wszystkich, nie tylko dla członkiń i członków koła. Cele naszej organizacji to ogólnie działanie na rzecz szeroko rozumianego rozwoju społeczności lokalnej. Bycie w organizacji  KGW „Jagodzianki”  umożliwia nam realizację tych celów - i tych statutowych i tych, które  stawiamy sobie sami i same. Nadal będziemy systematycznie rozwijać  się jako organizacja  i jako  indywidualne osoby, nabywać  nowe umiejętności, doskonalić się w różnych dziadzinach, spotykać nowych ludzi i urozmaicać  swoje życie. Jesteśmy otwarci  na nowe i nieznane oraz ciekawi współczesnego świata. Utożsamiamy się z KGW Jagodzianki i  nie tworzymy hierarchii, bo  bycie razem to jest sukces. - dodaje Marta Choroszczyńska.
 
KGW Jagodzianki przede wszystkim chce nadal działać z uważnością na potrzeby  innych, z energią i w poczuciu czynienia rzeczy pożytecznych dla członkiń i członków koła  i środowiska lokalnego. Ich marzeniem jest zorganizowanie I Gminnego Forum Kół Gospodyń Wiejskich  z merytorycznym programem wsparcia dla naszych  wiejskich kół oraz stworzenie okazji na podzielenie się wiedzą, doświadczeniem i własnymi sukcesami. Członkinie oraz Członkowie Koła dostrzegają potrzebę większej integracji  już istniejących 19-tu  kół w  Gminie.  Starają się pozyskać grant z Programu Działaj Lokalnie o wsparcie najnowszej inicjatywy. Być może, po części  wspólne działania  przełożą się na lepszą komunikację czy  współpracę i zwiększą znaczenie istnienia wielu aktywnych społeczników . Na najbliższe lata dobrze pamiętać też o słowach Owidiusza ”Kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem”.  

Dziękujemy za rozmowę 

Materiał informacyjny

Maciuś_maj24
Image
Wydawca
GONIEC PAŁUCKI
Małgorzata Brzykca
Adres
ul. Żytnia 4/18
88 - 400 Żnin