Międzyplony wydały nasiona – jakich błędów unikać
Co raz większa grupa rolników decyduje się na siew międzyplonów głównie za sprawą ekoschematu rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, a dokładniej praktyki międzyplony ozime lub wsiewki międzyplonowe. Praktyka międzyplony ozime zakłada utrzymaniu ich co najmniej do dnia 15 lutego jednak w dniu 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie.
Najczęściej widoczne na polach są mieszanki składające się głównie z gorczycy oraz facelii coraz częstszym widokiem jest również rzodkiew oleista, a także słonecznik. Problemem w tym roku są pola na których przede wszystkim gorczyca zaczęła wydawać nasiona, a z powodu praktyki międzyplony ozime nie można było jej wcześniej zlikwidować. Wczesne dojrzewanie roślin spowodowane było sytuacjami stresowymi występującymi w tym roku po wysiewie międzyplonów, głównie był to brak wody, ale również pojawienie się szkodnika roślin kapustowatych gnatarza rzepakowca. Występuje on najczęściej na polach na których wcześniej uprawiany był rzepak bądź w sąsiedztwie tych pól. Roślina w takich warunkach dąży do jak najszybszego wydania nasion.
Również rolnicy popełnili pewne błędy agrotechniczne. Głównym błędem w tym roku było zbyt wczesne wysianie międzyplonów od razu po zbiorze uprawy głównej. Wykorzystywanie w mieszankach roślin o krótkim okresie wegetacji także niesie za sobą ryzyko wydania nasion. Taką rośliną jest np. gorczyca której okres wegetacji może wynosić w odmianach najwcześniejszych tylko 80 dni, a kwitnienie w optymalnych warunkach rozpoczyna ona około 6 tygodni od siewu w zależności od odmiany. Warto więc pochylić się nad tematem wyboru gatunków oraz komponowaniem mieszanek międzyplonowych, jak również nad terminami siewu oraz kierunkiem użytkowania międzyplonów. Wydanie nasion przez rośliny międzyplonowe może stwarzać problem z powiększaniem banku nasion w glebie, może być to mocno odczuwalne z powodu coraz trudniejszej ochrony herbicydowej np. wysianego wiosną po międzyplonach buraka cukrowego.
Na przyszłość rolnik powinien unikać gatunków spokrewnionych z gatunkami uprawianymi w plonie głównym największy problem występuje w przypadku roślin kapustowatych rozwiązaniem tego są często wielogatunkowe mieszanki międzyplonowe. Można również sterować terminem siewu międzyplonu czyli nie zakładać zbyt wcześnie takiej uprawy, szczególnie gatunków szybko dojrzewających wysiewanych w ramach praktyki międzyplony ozime.