Sok z czarnego bzu doskonały nie tylko na przeziębienie
Czarny bez z całą pewnością można uznać za doskonałą roślinę leczniczą. Leczy nie tylko owoc, ale również kwiat. Działa antywirusowo, antybakteryjnie oraz poprawia odporność. Dzięki swoim właściwościom pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie.
Kwiaty czarnego bzu posiadają w sobie flawanole, które odpowiadają za działanie przeciwutleniające. Działają moczopędnie, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, wspomagają proces oczyszczania organizmu, wspomagają w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
W owocach natomiast znajduje się witamina C, witaminy z grupy B, kwasy fenolowe, antyoksydacyjne, antocyjany czy garbniki. Dzięki temu owoce czarnego bzu mają właściwości moczopędne, lekko przeczyszczające, przeciwbólowe i napotne.
Najpopularniejszym przetworem z czarnego bzu jest sok. Pomaga on zmniejszyć bóle towarzyszące migrenom, rwie kulszowej czy schorzeniom reumatycznym. Ponadto picie soku z czarnego bzu zatrzymuje proces namnażania się wirusów i bakterii. Wpływa pozytywnie na działanie trzustki i sprawia, że zwiększa ona wydzielanie insuliny. Jeśli regularnie będziemy spożywać napój z czarnego bzu możemy być pewni, że wpłynie to pozytywnie na poziom cholesterolu w organizmie.
Dawkowanie syropu w przypadku grypy i przeziębienia
Osoby dorosłe powinny przyjmować 15 ml syropu z czarnego bzu, 3-4 razy dziennie. Jeśli stosujemy ekstrakt z czarnego bzu, dawka ta powinna być niższa – ok. 10 ml dwa razy dziennie, ponieważ składniki w tym preparacie są bardziej skoncentrowane. Dzieci powinny przyjmować 5-10 ml syropu z czarnego bzu, 3-4 razy dziennie, przez ok. 5 dni. Jeśli zaś aplikujemy dziecku ekstrakt z czarnego bzu, to powinniśmy podawać ok. 5 ml preparatu dwa razy dziennie.
Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu
Do przygotowania syropu z kwiatów czarnego bzu potrzebujemy:
• 40-60 baldaszków czyli skupisk kwiatów czarnego bzu
• 1 kilogram cukru / może być cukier brązowy
• 1 litr wody
Wodę gotujemy. Z kwiatów usuwamy łodygi i ogonki. Umieszczamy w żaroodpornym, szklanym naczyniu i zalewamy wrzątkiem. Czekamy aż napar ostygnie i wstawiamy na 24 godziny do lodówki. Następnie, odcedzamy kwiaty, dodajemy cukier i całość zagotowujemy. Pojawiającą się pianę usuwamy na bieżąco. Kiedy cukier się rozpuści mamy gotowy syrop. Wlewamy go do słoików i pasteryzujemy przez ok. 15 minut.
Ważne, aby syrop przygotować tego samego dnia, w którym zbieraliśmy kwiatostany.
Kwiaty zbieramy w dzień słoneczny uważając, by jak najmniej otrząsnąć pyłek, który znajduje się na kwiatach. Nie myjemy też kwiatów przed obróbką. Zbieramy tylko białe, w pełni rozwinięte kwiatostany.
Przepis na sok z owoców czarnego bzu
Do przygotowania soku z owoców czarnego bzu potrzebujemy:
- 3 kg owoców czarnego bzu
- 0,5 kg cukru
- 250 ml wody
- 30 ml soku z cytryny
Owoce zdejmujemy z łodyżek baldachów. Przebieramy je i myjemy. Ważne: zielone lub zgniłe kuleczki odrzucamy. Wkładamy czarny bez do garnka. Lekko go rozgniatamy i zalewamy szklanką wody. Gotujemy bez przykrycia przez około 20 minut, aż owoce się rozpadną. Przelewamy płyn przez gęste sito lub gazę. Sok powinien ściekać powoli przez materiał, nie przecieramy go.
Gotowy sok przelewamy do garnka, dodajemy cukier i gotujemy przez 15–20 minut, na koniec dodajemy sok z cytryny. Zanim wystygnie, rozlewamy go do butelek lub słoików i pasteryzujemy około 15 minut.