Winnica Braci Czart, choć młoda, odnosi pierwsze sukcesy w świecie winiarni

Winnica Braci Czart, choć młoda, odnosi pierwsze sukcesy w świecie winiarni

Winnica Braci Czart mieści się w Słabomierzu koło Żnina, w województwie kujawsko –pomorskim. Tworzy ją dwóch braci: Dariusz i Jarosław, którzy pochodzą z rodziny wielopokoleniowych tradycji rolniczych. Pomysł założenia winnicy to nie był przypadek, nagły impuls ani zachcianka. To realizacja pomysłu zrodzonego w trakcie rodzinnych spotkań, starannie przedyskutowanego i dojrzewającego powoli w naszych głowach tak jak dojrzewają winogrona.

 

Fot. archiwum Winnica Braci Czart

 

Tworzenie Winnicy Braci Czart powstała rozpoczęło się w 2017 roku. To wówczas wtedy właściciele dokonali pierwszych nasadzeń w ilości 1710 sztuk na powierzchni pół hektara.

- Na fali szybko powstających winnic w naszym kraju postanowiliśmy podjąć wyzwanie w tej nadal niszowej dziedzinie polskiego rolnictwa. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w uprawach rolnych, dysponując odpowiednim areałem oraz zapleczem technicznym, a co najważniejsze ogromną ambicją do nowego rodzinnego przedsięwzięcia staliśmy się pionierami upraw winorośli na Ziemi Pałuckiej. - powiedział nam Jarosław Czart.

W roku 2022 areał upraw bracia Czart poszerzyli do półtora hektara sadząc kolejne 3453 krzewy osiągając ostatecznie 5163 krzewy winorośli. Kluczowym etapem była budowa winiarni w 2021 roku. Winiarnia ma powierzchnię ponad 200 m2 i posiada opcje dalszej rozbudowy wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moce przetwórcze. Wiedzę z zakresu enologii zdobywali w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze koło Zielonej Góry.

- Naszą winiarnię wyposażyliśmy w najwyższej klasy sprzęt do produkcji wina: zbiorniki z systemem chłodzącym, prasy pneumatyczne, monoblok do rozlewu wina. Wszystkie urządzenia pochodzą od takich uznanych producentów jak Letina, SKrlj, Oficine Pesce czy Enovenetta. Do leżakowania wina wykorzystujemy beczki firmy Vicard wykonane z dębu francuskiego. Aktualne moce przetwórcze winiarni to ponad 40 tys. butelek rocznie. - dodaje Dariusz Czart.

Jak większość polskich winnic specjalizują się w winach białych. Produkowane odmiany to: Solaris, Seyval Blanc, Riesling, Souvignier Gris oraz wino Cuvee będące kupażem kilku szczepów z dominacją Adalmina i Swenson Red. Bracia Czart w swojej winnicy nie unikają wyzwań jakim jest produkcja w Polsce win czerwonych z takich szczepów jak PInot Noir, Regent czy Rondo. Jeśli chodzi o wina różowe w Winnicy Braci Czart powstaje takowe na bazie szczepu Regent. Choć Winnica Braci Czart powstała w 2017 roku, już ma na swoim koncie pierwsze osiągnięcia. W konkursie Winopl - Konkurs Win Polskich 2023 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w kategorii wina białe półsłodkie Solaris i Cuvee zdobyły brązowy medal.

- Zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy, a także skosztowania naszych win. Z przyjemnością zaprezentujemy nasze zaplecze, a także podzielimy się wieloma ciekawostkami. - kończy rozmowę Jarosław Czart.

Winnica Braci Czart zaprasza nie tylko do skosztowania swoich win, ale również odwiedzenia strony internetowej www.winnicabraciczart.pl oraz sklepu internetowego https://sklep.winnicabraciczart.pl/

(red)

Materiał informacyjny

Maciuś_maj24
Image
Wydawca
GONIEC PAŁUCKI
Małgorzata Brzykca
Adres
ul. Żytnia 4/18
88 - 400 Żnin